Oblátkovač ako vyšívaný…

23 aug 2022 | Blog

Oblátkovač Wafee nazývame právom  „Umelcom s  chuťou tvoriť oblátky“.  Všetko tradičné a kvalitné z čias našich predkov sme ponechali, no zároveň sme ho obdarili vyšším komfortom a praktickosťou. Naším zámerom bolo i takto prispievať k navráteniu zvykov a tradícií do rodín a potešiť sa chrumkavými dobrotami v teple svojho domova, a to nielen na Vianoce.

TRADIČNOSŤ sme naozaj vzali za slovo!

Wafeeho sme „obliekli do krásneho šatu ľudovej výšivky“. S maľovaním nám pomáha naša šikovná umelkyňa Alexandra S. G.. V roku 2017 to bol motív Vajnory a v roku 2020 Majolika.

Už v septembri 2022 k týmto krásavcom pribudne nový člen Oblátkovač Wafee „Umelec“.

Toto sme si predsa nemohli nechať ujsť! Kroje z nášho regiónu naozaj prekypujú farbami a vzormi a právom patria medzi tie najzdobenejšie na Slovensku. Krásny farebný ornament tradičnej piešťanskej výšivky sme preniesli do originálnej ručnej maľby a v spolupráci s našou Saškou  vytvorili  tento jedinečný motív. Nájsť ten konkrétny a čo najviac vhodný nám veru tentokrát dalo dosť zabrať, pretože možností bolo veľa. Nakoniec sme sa zhodli jednohlasne.

 

Predstavujeme Vám ručne maľovaný oblátkovač Wafee UMELEC

Piešťanská výšivka

 

Výšivka z oblasti Piešťanska, kde spadajú dediny od Nového Mesta nad Váhom až po Piešťany, patrí medzi najkrajšie a najbohatšie výšivky Slovenska. Často bola využívaná, keď bolo treba reprezentovať Slovensko. Piešťanská výšivka je typická žltou a oranžovou farbou, neskoršie sa používali i červené nite V tejto výraznej teplej farebnosti s veľmi vyspelou výšivkovou technikou sa vyšívali predovšetkým slávnostné vrchné súčasti odevov, hlavne mladých slobodných ľudí.

Pre Piešťany typická dierková výšivka sa objavila až na konci 19. storočia  a  naplno sa dierkové vyšívanie   v tejto časti Slovenska rozvinulo v 20. až 30. rokoch minulého storočia.  Práve pečúce platne oblátkovača sme vyzdobili tzv. vzorom „Na kolesá“ , kde už sám názov napovedá o jeho tvare.  Dva krásne kruhové vzory sme prácne vložili do „želiez“ a vznikol opäť jeden unikátny stroj, ktorý bude hrdo reprezentovať našu kvalitne odvedenú prácu, za ktorou si stojíme, i kus Slovenska!

 

S láskou a úctou

Váš Wafee tím